Befolyásolja-e a menopauza a vizelet-visszatartási képességet?
Igen. Sok nőnél jelentkezik vizelet-visszatartásai nehézség a menstruáció elmaradását követően. Ha éppen most van változókorban, beszéljen erről háziorvosával, hiszen kellemetlen panaszaira sok esetben egyszerű megoldás kínálkozik.
A menstruáció elmaradásával a női nemi hormonok közé tartozó ösztrogén termelése hirtelen lecsökken. Ez az a hormon, amely kamaszkorban előidézi a nőies formák kialakulását, részt vesz a havi ciklusok szabályozásában, valamint felelős a terhességgel, szoptatással kapcsolatos testi jelenségek egy részéért is.
Ez a hormon abban is fontos szerepet játszik, hogy a húgycső nyálkahártyája kellően vastag és egészséges legyen. Hiánya hozzájárul a hólyagműködést szabályozó izmok meggyengüléséhez.
A köhögéskor, tüsszentéskor, nagyobb súly megemelésekor fellépő nyomás könnyen átpréselheti a vizeletet a meggyengült záróizmokon. Ezt a fajta vizeletcsepegést stressz- inkontinenciának nevezik. Ez talán a leggyakoribb vizelettartási rendellenesség idősebb hölgyek körében.
Az utóbbi évek kutatásai egyre több kételyt ébresztettek a menopauza utáni hormonpótlás előnyeivel kapcsolatosan. Az eredmények rámutatnak a hosszútávú hormon szedés esetleges veszélyeire is. Kezelőorvosa biztosan tud más, hatásosabb kezelést ajánlani vizelési zavarának gyógyítására.
Mi más állhat még az idősebb nőknél jelentkező inkontinencia hátterében?
Sok esetben a vizelettartási nehézségnek más oka van. Pl.:
- Fertőzés,
- az idegi szabályozás zavara cukorbetegség, vagy agyvérzés következtében,
- szívbetegség,
- gyógyszer mellékhatás,
- depresszió,
- mozgáskorlátozottság.
Egy másik gyakori rendellenesség az un. késztetéses inkontinencia. Ilyen esetben a hólyag izomzata rosszkor, vagy túl gyakran húzódik össze, és ez okoz vizeletcsepegést.
Ha Önnél is ez a zavar áll fenn, akkor hasznos lehet, ha tudatosan rászoktatja magát a WC gyakori, rendszeres meglátogatására.
Mi a teendő?
Beszéljen kezelőorvosával. Lehet, hogy valóban stressz, vagy késztetéses inkontinenciája van, de lehet, hogy más probléma áll a háttérben. Valószínű tehát, hogy orvosa először általános vizsgálatokat kezdeményez (vizeletvizsgálat, belszervi állapot felmérése stb..).
Milyen kezelésre lesz szükség?
Ez attól függ, hogy milyen típusú inkontinencia áll fenn. Lehet, hogy háziorvosa azt tanácsolja Önnek, hogy
- csökkentse a kávé fogyasztását,
- tornáztassa a medencefenék izomzatait,
- esetleg gyógyszerrel fokozza a hólyag vizelettartó képességét.
Ha ezek az egyszerűbb eljárások hatástalannak bizonyulnak, akkor komolyabb beavatkozásra lehet szükség. Pl.:
- segédeszközök használata
- műtét
Kihez forduljak?
Az egészséges hólyagműködés helyreállítása több szakterületet érinthet, így az Ön esetében is előfordulhat, hogy „csapatmunkára” van szükség. Segíthet a
- háziorvos,
- nőgyógyász,
- urogynecologus (női vizelési rendellenességekkel foglalkozó szakember),
- urológus,
- fizikoterapeuta.
Legfontosabb pontok:
- Sok nőnél jelentkeznek vizelési zavarok a menstruáció elmaradását követően.
- A medencefenék izmainak rendszeres edzése javíthatja a vizelet visszatartási képességet.
- A kezelés az inkontinencia típusától függ. Kezelőorvosa segíteni fog az Önnek megfelelő megoldást kiválasztani.