A különféle orvosi vizsgálatok, kezelések, no és persze a gyógyszerek is komoly kiadással járhatnak, így aztán kulcsfontosságú ismerned az egészségpénztár és egészségbiztosítás által nyújtott lehetőségeket, illetve a két konstrukció legfőbb eltéréseit is.
Sajnálatos módon a Magyarországon végbemenő társadalmi és gazdasági folyamatok hatására a társadalombiztosítási rendszer hatékonysága egyre jobban csökken. Ez főként a korfa elöregedésének és az ebből fakadó finanszírozási problémáknak tudható be. Ennek egyenes következménye a nyugdíjak fokozatos elértéktelenedése, a nyugdíjkorhatár kitolódása és az egészségügyi ellátás színvonalának csökkenése. Előbbire az öngondoskodási formák jelenthetik a megoldást, míg utóbbi kapcsán különféle alternatívák állnak a rendelkezésedre. Az egyik ilyen az egészségbiztosítás, ami pontosan úgy működik, mint bármelyik egyéb kockázatviselési szolgáltatás. A legfontosabb jellemzője azonban az, hogy kiszámíthatóvá teszi a magánorvosi vizsgálatok és kezelések igénybevételét. A Grantis egészségbiztosítás útmutatója is kiemeli ennek a jelentőségét. Szerencsére ma már jelentős kínálatból válogathatsz, épp ezért fontos tisztában lenned azzal, milyen szempontokat vizsgálj, mielőtt még döntenél.
Az egészségbiztosítás főbb ismérvei
Betegség, vagy valamilyen panasz esetében kétféle lehetőség közül választhatsz. Igénybe veszed az állami ellátást, vagy felkeresel egy magánorvosi rendelőt, klinikát. Előbbi ugyan ingyen van – illetve a befizetett járulékaidból tartják fenn – ám nem ritkán hosszú várólistákkal szembesülhetsz, a helyzetet pedig a túlhajszolt dolgozók és a folyamatos eszközhiány is megnehezíti. A privát szférában ezzel szemben nyugat-európai színvonallal és villámgyors ellátással találkozhatsz, ugyanakkor ez komoly költségekkel is járhat, főképp, ha rövid időn belül többször is igénybe veszed. Ezeket a kiadásokat pedig nem is igazán lehet előre betervezni. Erre a dilemmára jelent megoldást az egészségbiztosítás, annak is a szolgáltatásfinanszírozó módozata. Ez ugyanis rendkívül komfortos, hiszen nem kell mást tenned, mint a tünetek jelentkezésekor jelezned azt a biztosító felé, onnantól pedig minden mást már ők intéznek. Időpontot foglalnak számodra és a számlát is rendezik az egészségügyi intézmény irányába. Neked csak a kapott időponton kell megjelenned és mindez ráadásul csupán egy meghatározott, jól kalkulálható havi díjjal jár. Egy dolgot azonban feltétlenül szem előtt kell tartanod, miszerint kockázatviselési szolgáltatásként ez a konstrukció a már meglévő betegségeid esetében nem térít, lévén célja, hogy nem várt helyzetekben nyújtson neked segítséget.
Hogyan működik egy egészségpénztár?
Természetesen vannak olyan helyzetek, amelyekre a biztosítói forma nem nyújt megfelelő védelmet, elég, ha csak például a gyógyszerek, vagy az egyéb kiegészítők beszerzésére gondolsz. Ilyen esetekben hasznos lehet egy egészségpénztár megléte. Leegyszerűsítve a dolgot ez tulajdonképpen hasonlóan működik, mint egy bankszámla, azzal a kikötéssel, hogy az itt lévő összegek kizárólag meghatározott célokra – például optikai cikkekre, gyógyszerekre, vagy épp babatermékekre – használhatók fel. 180 nap elteltével pedig önsegélyező célokra is fordíthatod a megtakarítást. Önmagában persze ez így még nem tenné piacképessé ezt a megoldást, ám erre a módozatra is igénybe vehetsz 20%-os állami támogatást, adójóváírás formájában, évi 150 ezer forintos határig. Nagyon fontos azonban, hogy melyik ajánlat mellett teszed le a voksod. Ebben pedig sokat segíthet a BiztosDöntés egészségpénztár kalkulátora. Tudniillik akár tetemes különbségek is tapasztalhatók a költségeket illetően, ahogy a kártyadíjakat és természetesen a várható hozamot is vizsgálnod kell, mielőtt döntenél. A legbölcsebb amit tehetsz, hogy a kiválasztás folyamatát független pénzügyi szakértőre bízod, így ugyanis garantáltan a számodra legoptimálisabb megoldás születik majd.